BİLGE ADAM – İŞKUR KKP EĞİTİMİ 1

Spread the love


1. NBUY Nitelikli Bilişim Personeli Yetiştirme Programı Nedir?
2.Başlangıç- nasıl buldum ve başvurdum? Başvuru sürecinde nelerle karşılaştım?
3.Kabul edilme ve edildikten sonraki süreç nasıldı?
4.Kurs içeriği nasıl, dersler nasıl ilerliyor ve kursa dair tüm detaylar…

1. NBUY Nitelikli Bilişim Personeli Yetiştirme Programı Nedir?


T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sınırlı sayıda üniversite mezununa sağladığı %100 burslu bir programdır. Çeşitli kurumlarda verilen bu kursu ben Bilge Adam Akademi’den almaktayım. 3 farklı kurs içeriği bulunuyor. Bunlar:

1.Web ve Mobil Programlama,

2.Sistem ve Ağ Yönetimi,

3.Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ve Veri Analizi eğitimleri olarak veriliyor.Kursa katılım için İŞKUR’un şartları ise şu şekilde; 35 yaşından gün almamış olmak, sayısal bölümlerin birinden mezun olmak, kursa başvurabilmek için bir yerde sigortalı çalışıyor olmamak. Daha detaylı bilgiyi İŞKUR ve Bilge Adam’ın internet sitesinde bulabilirsiniz.


Kursun bir diğer güzel yanı ise, İŞKUR katıldığımız her gün için  günlük bir ücret yatırıyor. Eğer çocuğunuz varsa bu ücret çocuğunuzun yaşına göre değişiklik gösterebiliyor. Daha önce İŞKUR’dan bir kurs aldıysanız süreçler benzer bir şekilde ilerliyor. Bu ücret aylık bir şekilde hesabınıza gelmediğiniz günler düşülerek İŞKUR tarafından yatırılıyor.


Kursa devam zorunluluğu da bulunuyor. Kurs sürecinin %10’u kadar devamsızlık hakkı ve 5 günlük de rapor hakkınız bulunuyor. Tabi ki bu süreler benim kursum için geçerli, eğer kabul edilirseniz daha ileri bir tarihte bu süreler size kurs başlangıcında İŞKUR ve Bilge Adam yetkilileri tarafından söylenecektir. Kursta neredeyse her gün yeni bir konuya geçildiğinden keyfi devamsızlık yapmamak gerekiyor. Bizim hocamız kaçırdığımız derslerde etüt yapma imkanı sunuyor. Tabi ki bu her zaman mümkün olmadığı için kendi kendimizi takip ederek geri kalmamamız gerekiyor.

Excel’e giriş,
Hücre Biimlendirme,
Fonksiyonlar ve Hesaplamalar,
if,Vlookup,Countif,Sum, Sumif gibi Fonksiyonlar,
Veri Analizi Araçları,
Pivot Table,
Pivot Chart,
Görünüm Özellikleri,
Çalışma Kitabı Denetimi,
Makro (VBA),
Excel to SQL(SSIS),
Excelde öğrendiklerimizin bir kısmı…


2.Başlangıç- nasıl buldum ve başvurdum? Başvuru sürecinde nelerle karşılaştım?Bilge Adam’ı tanıyan ve bu eğitimden haberdar olan bir arkadaşımız sayesinde kurstan haberdar oldum. Linkedin’de Bilge Adam’ı takip ederseniz orada da zaman zaman duyurular yapılıyor.Başvuru süreci olarak İŞKUR’dan da başvuru yaptım, Bilge Adam’a da Cv gönderdim. 1 hafta içerisinde Bilge Adam İK uzmanları tarafından dönüş oldu. Bir sonraki gün için görüşmeye davet edildim. Toplamda 6 kişinin bulunduğu bir toplantı odasında mülakata girdik. Kendimizi tanıtarak, bugüne kadar neler yaptığımızı ve bu kursu neden istediğimizden bahsettik. Daha sonrasında İK ile birebir mülakat yaparak daha detaylı soruları cevapladık. Bu kurs için ne kadar istekli olduğumuzu belirtmek bu süreçte önem kazanıyor. Hangi alanı seçmek istediğimizi de bu aşamada belirttik. Geri dönüş olacağını söylediler ve ayrıldık.Bir sonraki hafta içerisinde eğitime davet edildim. Ben KKP (Kurumsal Kaynak Planlama-ERP ve Veri Analizi) eğitimini seçmiştim. Bu kursu verecek olan hocamız ile bilgisayarlı bir sınıfta bilgilendirme ve mülakat aşamasına alındık. Sınıfta 15 kişi ile beraber yapılan bu mülakatta bizden 5 dakikalık sunum yapmamız istendi. 2 adet de sınava tabi tutulduk. Bir tanesi sayısal yeteneğimiz ile ilgiliyken diğeri bilgisayar üzerinden kodlama ve analitik yeteneğimizi ölçmeye yarayan bir oyundu. Sonuçlar açıklanmadığı için öğrenemedik. Ama daha sonra sınıftaki arkadaşlarım sunumumun güzel olduğunu söylemişlerdi. Eğitime katıldığımda da hocam sunumumun konusunu hatırlıyordu. 🙂


Microsoft SQL Server Tanıtımı, Versiyonları ve Arayüz
Data Normalizasyonu
Veri Tipleri ve Tablo Tasarımı (Alan Özelliklerini Düzenleme)
Transact SQL Nedir?
(DML) Data Manipulation Language (Veri İşleme Dili)
(DDL) Data Definition Language (Veri Tanımlama Dili)
Distinct, Where, Order By, Top Söz Dizimleri
Örnekler ile SQL Fonksiyonlarının Kullanımı (String, Numeric, Date, Conversion Functions)
Aggregate Functions (SUM, COUNT, AVG, MIN, MAX)
Group By ve Having Kullanımı
T-SQL Join (İlişkili Tabloları Sorgulama)
T-SQL Sorgularında Karar Yapıları (Case-When ve IF Kullanımı)
Stored Procedure Oluşturma, Güncelleme ve Kullanımı
​Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon (User-Defined Functions) Oluşturma, Güncelleme ve Kullanımı
Altsorgu (SubQuery) Kullanımı
View Oluşturma ve View Kullanımı​
SQL ‘de öğrendiklerimizin bir kısmı..
.


3.Kabul edilme ve edildikten sonraki süreç nasıldı?Kabul edilmeden önce tekrar bir İŞKUR mülakatına çağrıldım. Bu görüşme çok kısa bir görüşme oldu. 1 gün sonrasında kabul edildiğim mesajı İŞKUR tarafından gönderildi. Pazartesi günü yani 5 Ağustos 2019 tarihinde kursa başladım. Kursa başladıktan sonra birkaç evrak istendi. Bilge Adam yetkilileri ve İŞKUR yetkilileri gelerek sınıfta bilgilendirme yaptı. Bu şekilde kursumuza başlamış olduk.


4.Kurs içeriği nasıl, dersler nasıl ilerliyor ve kursa dair tüm detaylar?Gelelim en güzel kısmına 🙂 Kursa en başta Excel’in arayüzü tanıtımı ile başladık. İlk 2 gün hocamız hemen hemen herkesin bildiği şeyleri anlattı.  Daha sonrasında ise Excel’e dair birçok şeyi öğrendik ve makro kısmına geçtik. Şuan da ise MSSQL eğitimi alıyoruz. 1 aydır SQL eğitimi aldığımızı düşünürsek baya ilerledik.
SQL derslerinden sonra göreceğimiz konular ise şu şekilde: PowerBI , SSIS , SSRS , QlikSense, Tableau, DevEkspress, SSASEğitimin en önemli kısmının devamlılık sağlamak olduğunu düşünüyorum. Her gün üzerine yeni konu koyarak gittiğimiz için ipin ucunu kaçırmamak, kaçırırsak da hızlıca yakalamamız gerekiyor.Daha önce bahsetmedim ama bizim kursumuz yaklaşık 4,5 ay ve hafta içi her gün 15:30-21:30 arasında, hafta sonu ve resmi tatiller, tatil olarak 9 Aralık tarihinde bitecek. Diğer programlarda sabah grubu da var ama bizim programımızda sadece akşam grubu vardı. Akşam ya da sabah saatlerine seçim kararını kendimiz veremiyoruz. Bilge Adam yetkilileri bu seçimleri kendileri yapıyor.Eğitim sürecine yeniden dönecek olursak, eğitim programı oldukça yoğun ve yorucu. Bu program boyunca süreci iyi takip etmek ve günü gününe derslere çalışmak ve tekrar yapmak çok önemli. Program da teorik bilgiden çok uygulamalı eğitim almak programın en güzel yanı diyebilirim.Hocamız Endüstri Mühendisi olmakla beraber yetkin ve tecrübeli.

Ben bu kursa soru işaretleri ile başlamış olsam da şuan mutlu bir şekilde ilerliyorum. Yazılım alanına olan ilgimi bu kurs ile başlattım ve eğitim hayatıma devam ediyor olacağım.Son olarak ise kursun istihdam garantisi belli bir oranda bulunuyor. Ama henüz o kısma geçmediğimiz için yorum yapamıyorum. Eski kursiyerler ile iletişime geçmenizi öneririm. Bu kurs benim için 2 ay sonra bitmiş olacak. O zaman göreceğiz 🙂 Şimdilik hoşçakalın.


Bana aşağıdaki kanallardan ulaşabilirsiniz..

5 thoughts on “BİLGE ADAM – İŞKUR KKP EĞİTİMİ 1

 • 18/12/2019 tarihinde, saat 10:24
  Permalink

  Tebrik ederim Hale Hanım.
  Sürekli gelişmek ve ana mesleğin dışında ilgili duyulan farklı alanlarda faaliyet halinde olmak yeni sentezlerin oluşmasında çok yararlı oluyor.
  Başarılarınızın devamını dilerim

  Yanıtla
  • 18/12/2019 tarihinde, saat 20:12
   Permalink

   Teşekkür ederim Armağan Bey. Bende sizlere başarılar dilerim.. Sevgiler

   Yanıtla
 • 11/03/2020 tarihinde, saat 02:53
  Permalink

  Merhaba Hale hanım. Bilge adam da almış olduğunuz eğitim hakkındaki yazılarınızı okudum. Ben Makina teknik ressamım. Daha önce talaşlı imalatta çalıştım. Anadolu üniversitesi Maliye bölümü mezunuyum. Bilge adam bünyesinde Kurumsal kaynak planlama eğitimi almayı planlıyorum. Özellikle SAP ve Erp alanında ilerlemek istiyorum.Almış olduğunuz Kurumsal kaynak Planlama eğitiminin istihdam kısmı hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
  • 24/03/2020 tarihinde, saat 12:32
   Permalink

   Merhaba Yasin Bey. Bilge Adam da ayrıca kurumsal kaynak planlama eğitimi var mı onu araştırmalısınız. Çünkü bu eğitimde bulunan programlar İŞKUR programları oluyor. Eğer sizde bahsettiğim programa katılmak istiyorsanız, başvurmanız gerekir.. O zaman yukarıdaki yazı gibi programınız işleyecektir. Ama ayrıca para vererek almak isterseniz Bilge Adama bunu sormalısınız. Ama eğer İş Zekası olmak istiyorsanız (bu kurstan çıktığınızda title ‘ınız iş zekası oluyor) bazı programların kurslarını alabilirsiniz. Örneğin SQL,İleri Excel, PowerBI, SSRS,SSIS gibi.

   Gelişmelerden haber ederseniz her zaman yardımcı olmaya çalışırım.

   Başarılar diliyorum.

   Hale

   Yanıtla
 • 24/03/2020 tarihinde, saat 12:33
  Permalink

  Merhaba Yasin Bey. Bilge Adam da ayrıca kurumsal kaynak planlama eğitimi var mı onu araştırmalısınız. Çünkü bu eğitimde bulunan programlar İŞKUR programları oluyor. Eğer sizde bahsettiğim programa katılmak istiyorsanız, başvurmanız gerekir. O zaman yukarıdaki yazı gibi programınız işleyecektir. Ama ayrıca para vererek almak isterseniz Bilge Adama bunu sormalısınız. Eğer İş Zekası olmak istiyorsanız (bu kurstan çıktığınızda title ‘ınız iş zekası oluyor) bazı programların kurslarını alabilirsiniz. Örneğin SQL,İleri Excel, PowerBI, SSRS,SSIS gibi.

  Gelişmelerden haber ederseniz her zaman yardımcı olmaya çalışırım.

  Başarılar diliyorum.

  Hale

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir